تلفن : 09132155277 ، 09132199226 

دیوار کوب و سقف کاذب

  • Posted on:  شنبه, 06 تیر 1394 14:01

بکارگیری انواع مختلف سقف کاذب ودیوارکوب برای زیباتردیده شدن محیط.سقف کاذب باعث میشود محیط شیک ترومدرن ترظاهرشود.
سقف کاذب :
سقف کاذب سقفی است که در زیر سقف اصلی ساختمان ساخته می شود و به سقف اصلی آویزان است. سقف کاذب را به علل مختلف می سازند مثلاً در ساختمانهای بتنی که ضخامت شاه تیرها ودالهای روی آن متفاوت است و این اختلاف ارتفاع از پایین بد منظره می باشد به وسیله ساختن سقف کاذب این نازیبای را می پوشانند و یا در محل ساختن خرپا که به واسطه وجود دهانه های بزرگ ساخته می شود ضخامت خرپا را در فاصله سقف کاذب تا سقف اصلی گم میکنند. گاهی اوقات نیز برای سالنهای سخنرانی ویا سینما ویا تیاتر که احتیاج به نور و صدای مخصوص دارند اقدام به ایجاد سقف کاذبی که نور و یا پخش صدای مورد لزوم را تامین نماید می نمایند.
معمولاً از فاصله بین سقف کاذب و سقف اصلی که ممکن است تا حدود 80 سانتیمتر هم باشد لوله های آب گرم وآب سرد یا شوفاژ و همچنین کانالهای حرارتی یا لوله های فاضلاب آب را عبور می دهند.
سیستم های پوشش کاری ، در ساختمان های مختلف و با عملکردهای گوناگون قابل اجرا می باشند. در این سیستم کمیت هایی نظیر ارتفاع ، مقاومت در برابر حریق ، عایق های صوتی و حرارتی ، نفوذ ناپذیری در برابر رطوبت و بخار به راحتی قابل استخراج بوده و با انتخاب صحیح ساختار از جهت نوع سازه و نوع و تعداد لایه های صفحات می توان به نتایج و عملکردهای گوناگون دست یافت . سیستم پوششی بنا به ضرورت طرح به دو صورت با سازه متصل به دیوار و با سازه مستقل قابل اجراست .

الف ) سیستم پوششی با سازه متصل به دیوار
از این سیستم پوشش کاری زمانی استفاده می شود که ناشاقولی دیوار پوشش شونده نهایت ۵۵ میلیمتر باشد. در این ساختار سازه های گالوانیزه زیرسازی به دیوار بنایی موجود ( ویا پروفیل های آهنی ) با قطعات اتصالی گالوانیزه متصل شده و پانل گچی یا سیمانی بر روی این زیرسازی پیچ می شود. بعد از نصب صفحات محل درزها و پیچ ها بوسیله نوار و بتونه درزگیری شده و در انتها یک سطح یکنواخت بوجود می آید.
در این سیستم پوشش کاری میزان پیش آمدگی از دیوار زمینه حداقل ۲۵ میلیمتر ( در صورت شاقولی و مسطح بودن دیوار ) و حداکثر ۷۰ میلیمتر می باشد. می توان در این ساختار از عایق های حرارتی و صوتی با ضخامت ۵۰ میلیمتر استفاده کرد . همچنین می توان از فاصله بوجود آمده بین پانل پوششی و دیوار زمینه برای عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی بهره برد.

ب) سیستم پوششی با سازه مستقل
از این سیستم زمانی استفاده می شود که پوشش کاری با سازه متصل مناسب نباشد. این حالات شامل موارد زیر است :
۱- زمانی که استقلال کامل پوشش از دیوار زمینه مورد نظر باشد.
۲- برای پوشش های با کد حریق خاص
۳- زمانی که فضای بیش از ۵۰ میلیمتر جهت عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی بین پوشش و دیوار اصلی مورد نظر باشد.
۴- زمانی که ناشاقولی و ناترازی دیوار زمینه بیش از ۵۵ میلیمتر باشد .

در این ساختار ، سازه های گالوانیزه رانر ( جز افقی قاب فلزی ) و استاد ( جز عمودی قاب فلزی ) با فواصل ۶۰ سانتی متر و به صورت مستقل از دیوار زمینه ( مشابه زیرسازی دیوار جدا کننده ) اجرا شده و پانل گچی و یا سیمانی بر روی قاب ایجاد شده پیچ می شود. بعد از نصب صفحات محل درزها و پیچ ها بوسیله
نوار و بتونه ، درزگیری شده و در انتها یک سطح یکنواخت بوجود خواهد آمد.

نوع سازه ها با توجه به فاصله آزاد و ارتفاع مورد نیاز تعیین می شود و وضعیت دیوار زمینه هیچ گونه تاثیری در این نوع ساختار ندارد. با کم کردن فاصله استادها ( ۴۰ و یا ۳۰ سانتی متر ) می توان به استحکام و ارتفاع بیشتری دست پیدا کرد.

بازدید 8424 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 تیر 1394 17:15